Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je da su ključni preduslovi za smanjenje kamatnih stopa u Srbiji obaranje stope inflacije, rast depozita i kredita u dinarima i ukupna makroekonomska stabilnost zemlje, uz politički napredak ka Evropskoj uniji. Domaće kamatne stope zavise od referentnih kamatnih stopa u inostranstvu, riziko premije zemlje, rizika finansijskog sistema koji izaziva skuplju regulativu bankarskih operacija, rizika dužnika, rizika i kvaliteta instrumenata obezbeđenja i, naravno, konkurencije, i u svim tim domenima je moguće unaprediti postojeće stanje. Aktivnosti NBS u najvećoj meri su usmerene ka stabilizaciji finansijskog sistema, što je važan preduslov za smanjivanje kamatnih stopa, ali nije sve ni izbiliza u domenu centralne banke. Bankarski sistem u Srbiji stabilniji je nego pre tri godine i u grupi je najstabilnijih bankarskih sistema u Evropi. Likvidnost, kapitalna adekvatnost i rezervacije za potencijalne gubitke u bankarskom sistemu Srbije su daleko iznad međunarodnih standarda. Dodatna stabilizacija i bitan preduslov dalje relaksacije regulative vezana je za dodatnu afirmaciju "dinarizacije" u našem finansijskom sistemu.
Bankarski sistem u Srbiji stabilniji nego pre tri godine i u grupi je najstabilnijih u Evropi, ocenio guverner Dejan Šoškić. Inflacija će krajem trećeg tromesečja, na godišnjem nivou, biti jednocifrena, prognozirao Šoškić.
Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je da su ključni preduslovi za smanjenje kamatnih stopa u Srbiji obaranje stope inflacije, rast depozita i kredita u dinarima i ukupna makroekonomska stabilnost zemlje, uz politički napredak ka Evropskoj uniji.
"Domaće kamatne stope zavise od referentnih kamatnih stopa u inostranstvu, riziko premije zemlje, rizika finansijskog sistema koji izaziva skuplju regulativu bankarskih operacija, rizika dužnika, rizika i kvaliteta instrumenata obezbeđenja i, naravno, konkurencije, i u svim tim domenima je moguće unaprediti postojeće stanje", rekao je Šoškić u intervjuu agenciji Beta.
Guverner je istakao da su aktivnosti NBS u najvećoj meri usmerene ka stabilizaciji finansijskog sistema, što je važan preduslov za smanjivanje kamatnih stopa, ali da nije sve ni izbiliza u domenu centralne banke.
Bankarski sistem u Srbiji, prema oceni Šoškića, stabilniji je nego pre tri godine i u grupi je najstabilnijih bankarskih sistema u Evropi.
"Likvidnost, kapitalna adekvatnost i rezervacije za potencijalne gubitke u bankarskom sistemu Srbije su daleko iznad međunarodnih standarda. Dodatna stabilizacija i bitan preduslov dalje relaksacije regulative vezana je za dodatnu afirmaciju "dinarizacije" u našem finansijskom sistemu", rekao je Šoškić.
Podrška "dinarizaciji"
Guverner je podsetio da je "dinarizacija", odnosno veća upotreba dinara u domaćem finansijskom sistemu, u prethodnom periodu jednim delom bila podržana subvenicionisanim kreditiranjem Vlade, dok bi u narednom periodu trebalo da snižavanje inflacije i veći stepen makroekonomske stabilnosti predstavlja osnovni podstrek razvoju tog procesa.
"To je vrlo važna oblast aktivnosti NBS na kojoj ćemo istrajavati. Od uspeha u ovom domenu zavisi kretanje ukupnog rizika u našem finansijskom sistemu i realna mogućnost relaksacije regulative NBS radi očuvanja stabilnosti finansijskog sistema zemlje, od koje jednim delom zavisi i kretanje kamatnih stopa na domaćem tržištu", rekao je Šoškić.
Mere koje NBS preduzima da inflaciju svede u predviđene okvire dobile su, prema rečima guvernera, pozitivnu ocenu misije MMF-a, sa kojom je Vlada Srbije ugovorila aranžman iz predostrožnosti, ali je ocenjeno da se mora dodatno raditi na podizanju konkurentnosti domaćeg tržišta.
Tendencija pada inflacije
Prognoze centralne banke da će inflacija nastaviti da pada bazirane su, kako je rekao Šoškić, na činjenici da je inflacija junu i julu bila negativna, zatim da ne postoje cenovni šokovi na strani hrane i energije ni na domaćem ni na svetskom tržištu, domaća agregatna tražnja je stabilna kao i devizno tržište, a regulisane cene ne bi trebalo više značajno da rastu.
"Verujemo da će inflacija krajem trećeg tromesečja ove godine, odnosno zaključno sa septembrom, posmatrano na godišnjem nivou biti jednocifrena, sa tendencijom daljeg pada do kraja godine", prognozirao je guverner.
Šoškić je ukazao da stabilizacija cena uz pad inflacije, stabilizacija međunarodnih privrednih i finansijskih prilika i aranžman sa MMF-om, po pravilu, stvaraju i preduslove za dalju relaksaciju monetarne politike.